Prodejna ve Frýdku-Místku bude v pátek 4. 4. 2025 zavřená. Děkujeme za pochopení.

Recenze: Salomon Ultra Glide 3, maximální komfort bez hranic

Tak se všichni ultratrailoví Salomon nadšenci konečně dočkali pokračování úspěšného modelu Ultra Glide. U jeho třetí verze nezůstal prakticky kámen na kameni, ale DNA boty se nezměnilo! Pojďme se podívat v čem je dobrý, v čem třeba tolik ne a co mě překvapilo a jestli vůbec stojí za to si ho pořizovat.

Hned si řekněme kam je vlastně Ultra Glide určen a z toho nám výjde, proč došlo k tolika změnám. Zkráceně Glide je bota na dlouhé běhy v terénu a ultratrailové závody typu B7. Zvládnou i kratší trasy? Rozhodně! Není třeba v nich běhat 20 km a více při každém běhu. Jaké jsou tedy ty hlavní změny oproti předešlým verzím?

Parametry

Začneme od spodu, hlavní, na první pohled viditelnou změnou je podrážka boty. Stále je to bota do různého mixu terénu (silnice, šotolina, hory, polní nebo lesní stezka), ale na podrážce jsou Relief sphere tzv. zóny úlevy. Jde o zvlnění geometrie podešve, která byla speciálně navržena tak, aby rozkládala tlak, jenž je na chodidla při každém došlapu vyvíjen. Těžko se to vysvětluje, nicméně v podrážce jsou jasně viditelné ďolíky, kde bývá chodidlo nejvíce namáháno, a tak se tlak rozptyluje na další místa a tím zůstávají chodidla déle čerstvá. Výška kolíků je 4 mm a jsou také viditelně mohutnější než u předchozí verze, takže se dá předvídat i větší odolnost. Po zhruba 150 km prakticky žádné opotřebení nevidím a to je nešetřím ani asfaltu.

Největší novinkou je inovativní podrážka

Tlumení zajišťuje osvědčená pěna Energy Foam, ale přibylo neuvěřitelných 9 mm tlumení. Dostáváme se tak na hodnotu 41 mm tlumicí pěny na patě a 35 mm na špičce a tím i do tzv. kategorie maximalistických bot, do které bychom mohli třeba řadit Brooks Caldera. Při tom všem tlumení je bota stále neuvěřitelně stabilní. Což mě přivádí k tomu, že celá bota je hodně široká. Samozřejmě kdo ví, že má prostě tlapu a, že mu sedí široké boty typu Altra, Inov-8 nebo Topo Athletics tady moc nepochodí, ale rozhodně se nedá říct, že Salomon dělá úzké boty. To platilo možná pár let zpět. Ruku v ruce s velikostí tlumení a šířkou narostla hmotnost boty na 285 g. Což na takovou botu není vůbec hodně, ale oproti předchůdci je to 20 g navíc. Nicméně na nohou to není vůbec poznat. Pokud neskončíte někde v bahenní lázni, ale tam je jedno co máte na nohou.

 

  

pevný okop a trochu horší prodyšnost bot při delším běhu

Svršek se taky změnil. Je tvořen meshovou síťovinou, ta je v oblasti okopu chráněná pevnou gumou, která jde do stran, a tak podporuje odolnost boty. To taky může vést k tomu, že je bota o něco méně prodyšná, ale vždy je to něco za něco. Glide je sice méně prodyšnější, ale rozhodně odolný. Klasický jazyk v sobě skrývá jako vždy kapsičku, kde se dá vložit přebytek tkaničky Quicklace.

##PRODUCT-WIDGETS-36837## 

Závěrem

Tak si to tedy shrňme. Hledáte botu na dlouhé běhy a nebo dlouhé závody v horách, kde se střídá různý terén. Glide bude rozhodně vhodná bota. Jste začátečník a půjde o vaše první kvalitnější boty do hor nebo nejste 50 kg sportovkyně nebo sportovec? Díky tlumení a stabilitě bude opět Glide ideální volba. Dá se namítat, že by mohl být model S/Lab Ultra Glide lepší variantou, protože se jedná o to nejlepší co Salomon dělá. Ale je otázkou kolik chcete do své běžecké výbavy investovat. Cena S/Lab verze, která je odlehčená (jiný materiál svršku a možná i trochu jiná směs tlumicí pěny) je 6 490,- zatímco klasika stojí 3 790,-. A věřte, že pro většinu smrtelníků, kteří neběhají 40 km v trailu za 3 hodiny a méně jsou naprosto dostatečné a svůj účel splní.

Testoval: Dan