Jak vybrat běžecké boty?
Začínáš běhat, ale nevíš, jaké boty vybrat? Kolik tlumení je moc tlumení? Je potřeba řešit drop? Jaká je správná velikost? Silnice, trail nebo dráha? Kolik bot vlastně potřebuju? Zvládnu s jedněmi všechno, anebo musím mít alespoň 5 párů? Čert aby se v tom vyznal. Pojďme si na tyto otázky odpovědět a vyřešit toto dilema nejlépe jednou provždy.
Kde chci běhat?
Začneme popořadě. První je třeba si říct, po jakém povrchu hodlám běhat. Jestli půjde o silnici, šotolinu nebo lesní či horskou pěšinu.
silnice šotolina/polní stezka sjezdovka/horské cesty
V okolí mám spoustu chodníků nebo asfaltovou cyklostezku s polní nebo lesní pěšinou okolo řeky. Ideální volbou v takovou chvíli tedy budou silniční boty. Dnes už bývají dost tlumené s měkkou tlumicí pěnou a vysokou návratností energie. Hlavně je ale guma podešve dělaná na tvrdší povrch, a tak se nesešlape tak rychle, jako kdybych volil/a třeba krosovou botu do bahna. Častokrát mají silničky taky nějaký vzorek, a tak nebudou klouzat na šotolině ani na lesních nebo polních pěšinách, pokud nebude zrovna po dešti.
Bydlím u městského parku nebo za městem, kde se střídá les, pole se silnicí? V tom případě můžou být ideální trailové boty. Jsou to boty s trochu hlubším vzorkem po celé délce boty. Na silnici drží pěkně, "neplavou" a lesní pěšinky zvládají levou zadní. Jsou to ideální boty i na horské běhy po většinu roku. Jejich využití je tak dost široké. Vzorek podrážky mají větší než v případě silničních bot, a bývá o něco měkčí. Takže přestože silnici zvládají s přehledem, čím víc času na ní budou trávit, tím rychleji se sešlapou.
trailovka prakticky do každého terénu
Chci běhat překážkové běhy, orienťáky nebo mě jen baví běhat v bahně. Měl/a bych volit krosovky - boty s největší hloubkou dezénu. V bahně nebo na sněhu, obecněji tedy v měkkém terénu, jsou doma a drží jako přibité. Podrážka je však z měkké gumy, a tak se může stát, že na silnici nebo tvrdém povrchu bude dezén mizet rychleji, než je moje tempo na kilák.
bota s krosovým vzorkem správná krosovka je od bahna :D
##PRODUCT-WIDGETS-36041##
Silniční bota Trailová bota Krosová bota
Jak zvolit botu podle typu běhu nebo mého tempa?
Když už vím, kde budu běhat a jakou botu zhruba hledám, měl/a bych se rozhodnout, na jaký typ tréninku botu hledám. Jestli pomalé klusy, nabíhání kilometrů nebo závodní botu, ve které hodlám překonat svůj osobák. To poslední se týká již zkušenějších běžců. Věřím, že v případě začátečníků jde o to, najít spíš pohodlnou botu s dostatkem tlumení, která trochu pomůže v začátcích a od běhu neodradí,.
Jak jsem nakousl výše, můžu volit například objemovku. To je bota s velkou porcí tlumení, která je vhodná na nabíhání kilometrů při získávání základní běžecké výdrže. Tlumicí pěna je měkká, příjemná na došlap a dnes již nabízí i vysokou návratnost energie, takže je běh snazší. V drtivé většině případů je objemovka nejlepší bota pro začátečníka. Nemusí tolik přemýšlet nad došlapem, protože bota to odtlumí. V některých případech narazíme v botách i na tzv. „vodicí lišty“. Jsou to prvky v oblasti paty, které pomáhají držet nohu pevně v momentě, kdy by se kotník při dopadu výrazně propadal na vnitřní, anebo vnější stranu - bota pomáhá, aby zůstal ve stabilní poloze. Za mě osobně nejvhodnější bota pro člověka během nepolíbeného. Pokud mu tedy vodicí lišty nebudou v botě vadit (dřít nebo tlačit na kloub atd.).
silniční objemovka
Pokud jsem už trochu zkušenější běžec a své rekordy v objemovkách nepřekonám, pomůžou tempovky. Jsou to boty někde na pomezí objemovkami a závodkami. Ideální na rychlé tréninky a pro většinu z nás i na závody. Bývají lehčí než objemovky, můžou mít o něco míň tlumení, ale hlavně mají svršek z lehčích materiálů. Některé mají i karbonovou nebo nylonovou destičku vloženou do tlumicí vrstvy a pomáhají ještě více při odrazu.
silniční tempovka
Pokud mám už naběháno dost a velké ambice, je na čase se poohlídnout po závodkách. V dnešní době bývají v drtivé většině případů doplněné karbonovou destičkou v měkké tlumicí pěně s vysokou návratností energie. Zpravidla jde už po prvním nazutí poznat, že běh v takových botách bude neskutečný. Musím ale upozornit, že jde o boty primárně pro zkušenější běžce, kteří mají alespoň do jisté míry zvládnutou běžeckou techniku. Nezkušený běžec taky dosáhne lepších výsledků, ale může si s větší pravděpodobností přivodit i nějaké to zranění. Za nevýhodu závodních karbonových bot považuji jejich nižší výdrž. Z boty jde vyždímat nejvíce v prvních 200–400 km, potom už nejsou benefity tak velké. Z toho jasně vyplývá, že je lepší si tyto boty šetřit opravdu na závody.
závodní bota s karbonovou destičkou v mezipodešvi
##PRODUCT-WIDGETS-36039##
Objemová bota Tempová bota Závodní bota
Co drop?
Pojďme si nejprve říct, co to drop je. Je to výškový rozdíl tlumicí vrstvy na patě a na špičce a nejčastěji se udává v milimetrech. Malý příklad: Pokud má bota na patě výšku tlumení 30 mm a na špičce 25 mm, dostávám drop 5 mm. No a jak velký drop je dobrý? Na to dokážu odpovědět pouze tím, že si každý musí najít, co mu sedí nejlíp. Boty s nulovým dropem sice nejvíc napomáhají přirozenému došlapu, ale na druhou stranu díky tomu víc zatěžují lýtko a achillovku. Boty s vysokým dropem sice nohám ulehčují, ale drop 12 mm je zase dost nepřirozený a osobně se mi s takovým dropem běhá špatně. Doporučuju většinou zlatou střední cestu 4–8 mm, a pokud je možnost, tak hlavně boty střídat. Chodidla si tak neustále musí zvykat na nové podněty a nezakrní.
Jak vybrat správnou velikost běžeckých bot?
O tom, jak vybrat správnou velikost bot už jeden článek máme, proto to proletím v rychlosti. Velikost by neměla být ani velká, ani malá. Co si pod tím představit? Je třeba mít v botě prostor, aby se měla noha kam pohnout při dlouhodobější námaze. Noha při delším běhu nebo klidně chůzi nabyde na objemu, protože svaly v chodidle pracují, a tak se zvýší i průtok krve. Takže je dobré mít vepředu prostor a nedotýkat se palcem nebo jiným prstem stěny boty už po prvním nazutí. Na druhou stranu by bota neměla klouzat z paty. To je znak toho, že je příliš velká (nebo široká).
vhodná velikost nevhodná velikost (prsty přesahují stélku)
Zvládnu běhat celý rok v jedněch botách?
Tak zní otázka spousty začínajících běžců. Pojďme si to shrnout. Když vím, kde budu běhat, jaký typ běhu pro mě bude ten nejdůležitější a mám správnou velikost boty, tak čistě teoreticky ano. Ale taky půjde o to, jakou mám běžeckou techniku, kolik kilometrů mám v plánu ročně naběhat a třeba i jaká je má hmotnost. Těch faktorů jde celá řada. Počítal bych s tím, že objemové boty vydrží zhruba 800–1200 km. Takže pokud je mým cílem za rok naběhat 1500 km, bude lepší v si v průběhu roku pořídit nový pár. Nejde o to, že by ta bota nevydržela třeba 2000 km, ale když vyběhám tlumení, které bota má, může snadněji dojít ke zranění, protože už nebude bota správně tlumit. A jde přece o to, běhat ve zdraví, běh si užívat, a ne skončit se zraněním po prvním roce.
Specialitky a běžecké novinky
Nakousnu ještě dvě specialitky běžeckých bot, a to jsou boty s hroty. Nejčastěji se hodí do měkkého terénu, kde mají ještě lepší záběr než krosovky, a to díky kovovým hrotům v podrážce. Nejvíc je využijí orientační běžci nebo účastníci překážkových běhů.
Druhá specialitka posledních let jsou gravel boty. Vycházejí nejčastěji ze silniček, ale podrážka je přizpůsobená i na šotolinu, prašnou cestu nebo polní a lesní cestičky. Podobnost lze najít u kol. Taky jsou silničky, pak gravel (něco mezi silnicí a kolem do terénu) a teprve potom přichází na scénu horská kola, celopéra apod. Za mě mají potenciál splnit cíl jedné boty pro každý běh, pokud běhám po chodníku ve městě a ve městských parcích.
gravelová bota přebírá spoustu prvků silniční boty, podrážka je členitější
Doufám, že je nyní alespoň trochu snadnější vybrat si tu správnou botu pro každého, kdo s během začíná, anebo již běhá delší dobu, ale chtěl si třeba některé informace potvrdit nebo se ujistit, že jde správným směrem. Pokud jsi začátečník a hledáš svou první botu, koukni rovnou na boty pro začátečníky.
A pokud si stále nebudeš jistý, doraž k nám na prodejnu, zavolej nebo napiš. Rádi ti s výběrem poradíme. Tak ať to běhá!