Jak vybrat správnou velikost bot značky Altra?

Toto je častá otázka a bohužel na ni není jednoduchá odpověď. Každý z nás má chodidlo jiné a každá značka má jiné číslování a jiná „kopyta“. Dnes se podíváme na zoubek značce Altra – některé rady jsou však dobře aplikovatelné na vybírání správných velikostí běžeckých a trekových bot všeobecně. Na prodejně můžete vyzkoušet více velikostí a nechat si poradit od odborníků, ale když vybíráte online, může být těžké zvolit správnou velikost. Pojďme si proto projít pár kritérií, podle kterých je dobré se řídit, abyste vybrali správně hned na poprvé.

  1. Značka Altra v současnosti vyrábí řadu modelů, které se liší v základním „fitu“ (konkrétně šířky kopyta boty). Altra od svého vzniku propagovala tři základní pravidlaširoký předek přirozeně kopírující tvar chodidla, tvar uzpůsobený anatomii mužské a ženské nohy (tzv. fit for her u dámské verze) a nulový drop (sklon od paty ke špičce).

 

porovnání klasické obuvi a obuvi Altra

Postupně Altra začala modely více diferencovat a vzniklo tak několik šířek:

kopyta obuvi Altra

Co z tohoto vyplývá? Pokud máte extrémně širokou nohu, těžko se vejdete do své běžné velikosti u modelu se slim fitem a naopak, pokud máte úzkou nohu, můžou vám být modely s original fitem i při správné velikosti příliš velké. V takovýchto případech opravdu doporučujeme boty před zakoupením osobně vyzkoušet.

Pozor, to že vám seděly perfektně boty starší generace daného modelu ještě neznamená, že vám úplně stejně bude sedět i aktuální verze. Je to ale určitě dobrým vodítkem pro první volbu. Příkladem je např. mírné zúžení ve střední a patní části a lépe tvarované vnitřní vypolstrování u kotníku v případě bot s tzv. original fitem.

Pokud se velikostí pohybujete na pomezí dámské a pánské verze (typicky velikost 41–42,5), nevolte podle barvy a pohlaví, ale podle šířky celého chodidla – pánské verze mají celkově širší kopyto a dámské jsou zase užší zejm. v patní části.

  1. Altra je americká značka, proto jsou její velikosti na krabici primárně označeny v americkém číslování (pozor, stejná čísla jsou různě veliká u dámské a pánské verze). EU číslování, které uvádíme jako základní pro výběr na našem e-shopu, je pouze přibližné. Zpravidla platí, že v případě běžného tvaru nohy musíte volit o 0,5 čísla větší velikost, než máte jiné běžecké boty. V případě, že u jiných značek volíte větší boty zejm. kvůli jejich nedostatečné šířce v přední části či kvůli tvaru prstů chodidla, se naopak může stát, že vám postačí velikost o 0,5 menší.

 

číslování obuvi Altra

  1. A jak poznat, že mám správnou velikost? Zlatým pravidlem je mít mezi špičkou a nejdelším prstem (bývá to palec) místo 0,5 až 1 cm. Jestli to bude spíš 0,5, či 1 cm záleží na tom, co vyhovuje vám, doporučujeme se však držet horní hranice. Tento prostor (při správně usazené noze v botě) vám ochrání při sebězích či sestupech v terénu prsty a nebudete je tak mít krvavé. Zároveň vám umožňuje využít boty i při měnících se podmínkách – např. v zimě, kdy potřebujete silnější (či dokonce membránové) ponožky, a v létě, kdy nohy snadno otékají a v těsnějších botách vznikají puchýře.

       

    dobře zvolená velikost obuvi                                                              špatně zvolená velikost obuvi                                                                 stélka obuvi Altra

Důležité je také si uvědomit, že správná velikost se neposuzuje jenom podle délky, ale i šířky, a to v přední, středové a patní části boty. V přední části by noha ve fázi odrazu nikdy neměla přesahovat podrážku s mezipodešví (pevnější modely vám to neumožní, hrozí však riziko vzniku otlačenin, u pružnějšího svršku sice nebudete mít otlačené nohy, ale tkanina se takto může předčasně poškodit, zejm. u spoje s mezipodešví). Pokud vám je bota úzká ve středové části, může dojít k otlačení a puchýřům na klenbě a vnitřní hraně chodidla. V případě příliš úzké paty vás zase při aktivitě mohou více bolet achilovky.

Problém může nastat i opačný, kdy u příliš velké boty dochází ke klouzání nohy uvnitř, což má za následek vznik puchýřů, a dokonce stejný efekt jako u příliš malé velikosti – obouchání prstů zevnitř. Jestliže je bota zároveň i příliš široká, zvyšuje se její nestabilita, v případě volné paty i vyzouvání z boty. Jaký má asi v takto zvolené botě za následek delší pobyt a nedejbože pohyb v náročném terénu, si jistě dokážete představit.

  1. Je nutné si uvědomit, že bota není dělána přímo na míru vaší noze, ale větší části populace. Altra se snaží respektovat přirozený tvar nohy, ale někdo má chodidlo užší, někdo širší, někdo má vějířovitý tvar prstů, někdo má nejdelší druhý prst a někdo zase různé deformity.

 

Po nazutí byste se v botě měli cítit pohodlně, neměla by vás nikde tlačit ani se zarývat, ale může se stát, že vám bude třeba těsnější přes nárt nebo trochu volnější kolem kotníku. V tomto případě doporučujeme věnovat nějaký čas zavázaní tkaniček – existuje mnoho způsobů, kterými lze právě usazení nohy v botě doladit. Např. v případě volnějšího obepnutí kotníku někdy stačí použít poslední dírku, ale doporučujeme vyzkoušet tzv. heel lock.

     

   1. základní utažení bot Altra                                  2. provlékněte tkaničky druhou dírkou, aby vznikla očka                     3. provlékněte zbytek tkaniček očky

  

        4. utáhněte tkaničky                                                           5. zavažte a heel lock je hotový

Jsou však i jiné možnosti, jednotlivé návody na uvázání tkaniček pro různé problémy najdete snadno na YouTube.

Doporučujeme se těmito radami řídit při výběru jakýchkoliv běžeckých i trekových bot, nejen od značky Altra. Tato doporučení platí univerzálně a rovněž problematika amerického vs evropského číslování se dá snadno aplikovat na další americké značky jako Brooks či Saucony. To nejdůležitější kritérium však je, abyste se v botách cítili pohodlně a užili si s nimi tak co nejvíce nejkrásnějších kilometrů!